Úvodní strana Zákroky Plastická chirurgie Úpravy jizev po jiných operacích

Úpravy jizev po jiných operacích

Jizva se začne tvořit bílkovinou, které se říká kolagen a je nejběžnější tkání v těle. Některé rány se zahojí jizvou, která po čase vybledne, ale je mnoho ran, po kterých se vytvoří začervenalá, zvětšená jizva.

Co je to hypertrofická jizva a keloid?

Po očkování, popálení, poranění kůže se může hojící se rána reagovat abnormálně - vytvoří se tzv. hypertrofická jizva nebo keloid. Takovéto jizvy jsou charakteristické zvětšením kožní tkáně, která je tvrdá, beztvará, zrudlá a může svědit. Rozdíl mezi hypertrofickou jizvou a keloidem je ten, že keloid prorůstá i do okolní tkáně mimo jizvu.

Existuje mnoho technik, jak lze jizvy léčit. Bohužel jizvu nelze nikdy odstranit, pouze zlepšit její vzhled.

  • Tlaková terapie
  • Masti nebo silikonové gely (Lipoelastic gel, Strataderm, silikonové plátky)
  • Chirurgický zákrok
  • Aplikace injekcí
  • Laserové zjemnění

Plastický chirurg během vstupní konzultace navrhne vhodný způsob korektivního řešení jizvy.

Pro Vaše dotazy můžete využít náš on-line formulář. V nejbližší možné době Vás budeme kontaktovat.
Kontaktovat nás můžete také prostřednictvím emailu či telefonu:
Kontaktovat nás můžete také na sociálních sítích:

Dobrý den. Měl bych zájem o odstranění menší jizvy. Jizva je malá, vystouplejší. Proto jsem se chtěl poradit jestli by šla odstranit a jak.

Jizvu bohužel nelze zcela odstranit, dá se pouze zjemnit a vylepšit její vzhled. Pokud jizva není starší déle než 1 rok, doporučujeme ji ošetřovat Dermatix gelem (2x denně). Další možností je vyříznutí jizvy a ihned po vyndání stehů započít aplikaci vhodných krémů, popř. i měkkého laseru. Bude zapotřebí osobní konzultace s plastickým chirurgem.

Dobrý den. Je mi 27 a jsem po operaci kyčle, a za pár dní mě čeká druhá. Chtěla bych se zeptat, zda jde nějak odstranit jizvu a jak. Moc Vám předem děkuji.

Byla by vhodná konzultace s plastickým chirurgem, který by Vás vyšetřil a seznámil s možnostmi operace. Lze korigovat jizvu plně zhojenou – tj. cca 12 měsíců a více starou. Pokud je jizva mladší, je vhodné zkusit aplikaci tzv. měkkých/biostimulačních laserů, popř. Dermatix Sigel – silikonový gel na jizvy. Pokud Vás za krátko čeká další operace, je vhodné se po vyndání stehů začít o jizvu důsledně „starat“ – používat masti podporující hojení – my máme dobré zkušenosti s Bionectem, či Cicabiem od firmy Bioderma, rovněž je vhodná již zmíněná aplikace Dermatix gelu. Je vhodné rovněž jizvu nejen promašťovat, ale i masírovat. Plastická chirurgie bohužel nedokáže 100% odstranit již vzniklé jizvy, ale může pomoci, pokud je stávající jizva vystouplá, nebo naopak propadlá.