Úvodní strana Zákroky Chirurgie ruky Dupuytrenova kontraktura

Dupuytrenova kontraktura

Dupuytrenova nemoc (kontraktura) je onemocnění vaziva postihující nejčastěji ruku, plošku nohy (morbus Lederhose) a u mužů vzácně i penis (Peyronieova choroba). Je charakterizovaná novotvorbou uzlů a kontrahujících se pruhů v dlani a na prstech.

Přesná příčina tohoto onemocnění je dodnes nejasná. Častěji se toto onemocnění objevuje při epilepsii, cukrovce (diabetes mellitus), alkoholismu, kouření nebo nemoci jater. Podstatnou roli zde hraje i dědičnost.

Je charakteristická výskytem tuhých uzlů, vtaženin a vazivových pruhů hlavně ve dlani případně i na prstech. S progresí postupně může znemožňovat natažení prstů, potažmo i rozevření ruky k úchopu.

Toto onemocnění je zpravidla nebolestivé, i když ve fázi proliferace (růstu) se může objevit svědění a pálení kolem rostoucí afekce. Lehké neomezující formy nevyžadují žádnou léčbu, jen kontroly podle rychlosti progrese. Formy omezující úchop a funkci ruky vyžadují operační zásah.

Ten může být buď mini invazivní – jehlové protětí, aplikace enzymu kolagenázy. Nebo klasická chirurgie s otevřením dlaně a prstu a odstraněním vazivových pruhů.

Diagnóza DUPUYTRENOVA KONTRAKTURA se stanoví klinickým vyšetřením pacienta. Jeden z ukazatelů je tzv. „table top test“. Kterým si může i sám pacient stanovit závažnost onemocnění, když položí ruku plochou dlaní na rovnou podložku. Pokud není schopen dlaň plně k podložce přitisknout, měl by navštívit lékaře. Důvodem operace mohou být i jiné funkční nebo subjektivní obtíže.

Předoperační pokyny

  • K samotnému zákroku je nutné nastupovat zdravý/á, bez nachlazení, u žen dop. volit termín mimo menstruaci.
  • Předoperační vyšetření (krevní obraz, sedimentace, krvácivost a srážlivost) nesmí být starší 14-ti dnů před zákrokem.

Operace

Chirurgický zákrok se provádí v místním znecitlivení. Při zákroku se odstraní kontrahující tkáně z dlaně, příp. i z oblasti prstů. Operovaná tkáň se hojí jizvou, která se vlivem hojení zkracuje, což může následně omezit pohyblivost prstů. Proto je nutná včasná rehabilitace již několik dní po výkonu. Krátce po zahájení cvičení může být pro pacienta rehabilitace velmi bolestivá, ale velmi důležitou součástí pooperační péče, chceme-li dosáhnout optimálního výsledku. Nedílnou součástí je i „noční dlahování“ ruky s max. natažením prstů po dobu cca 4 - 6 měsíců.

Pooperační péče

  • Odstranění stehů (za cca 14dní)
  • Individuální péče o jizvu
  • Masáže jizev, vhodná rehabilitace
  • Dlouhodobé noční dlahování
  • Ochrana před sluníčkem
  • Pravidelné kontroly u operatéra
Ceník zákroků & úkonů
Dupuytrenova kontruktura vč. pooperačního baličku od 8 500 Kč
Jehlové protětí od 3 500 Kč

Naše zařízení nabízí slevové programy pro naše stále klienty:

  • při druhé a další operaci je cena individuální (sleva z ceny operace),
  • platba pouze vstupní konzultace se specialistou, další konzultace jsou ZDARMA.

Konečná cena pro daného klienta se stanoví po konzultaci s lékařem.

Provedené zákroky
Před zákrokemPřed zákrokem
Po zákrokuPo zákroku

Máte dotaz?

Pro Vaše dotazy můžete využít náš on-line formulář. V nejbližší možné době Vás budeme kontaktovat.
Kontaktovat nás můžete také prostřednictvím emailu či telefonu:
Kontaktovat nás můžete také na sociálních sítích: