Úvodní strana Aktuality Rozhovor s MUDr. Vladimírem Prokopem

Rozhovor s MUDr. Vladimírem Prokopem

Přinášíme Vám rozhovor s naším specialistou MUDr. Vladimírem Prokopem

.

Dobrý den pane doktore, vždy na jaře a v létě mě trápí alergická rýma, lze s tím něco dělat?

Ano, důležitá je návštěva ORL lékaře. Musí se vyloučit lokální příčina obtíží, což je nejčastěji nerovná nosní přepážka, nosní polyposa, chronická  hypertrophická rýma a u dětí nosní mandle. Poté se nasadí příslušná terapie, která je buď konservativní/nosní spray, antihistaminika/ nebo chirurgická- operativní.


Jak tato operace probíhá a musím se na ní nějak připravovat? A co mě čeká po výkonu?

Každá patologie v nose se chirurgicky řeší jinak. U křivé nosní přepážky se provádí septoplastika  v celkové anestezii, u nosní polyposy záleží na rozsahu nálezu/ buď lokální nebo celková anestezie/ a u chronické hypertrophické rýmy se provádí radiofrekvenční mukotomie pouze v lokální slizniční anestezii. 

U nás nabízíme hlavně poslední typ výkonu. Jedná se o zákrok, který nevyžaduje žádnou speciální přípravu, trvá maximálně do 10 minut. Do nosu se zavádí na 5-7 minut tampony napuštěné v anestetiku , tyto se poté odstraní a zbytnělá sliznice, která brání nosnímu dýchání se několika vpichy pomocí radiofrekvenční sondy vypaří. Každá strana se operuje maximálně 1 minutu. Výkon je nebolestivý, efekt zákroku nastává cca po 4 týdnech.

 

Další léto tedy bude pro mě již bez obtíží?

Příznaky alergie se operativně nedají odstranit, pouze zmírnit léky. My jsme schopni napravit nosní neprůchodnost minimálně na roky. 

 

Můj manžel chrápe, nabízíte i řešení pro něj a hlavně jeho okolí?

Ano, po pečlivém vyšetření zhodnotíme situaci a rozhodneme se buď pro konservativní postup- systém přetlakového dýchání- provádí spánkové laboratoře nebo u nás chirurgické řešení. Provádíme radiofrekvenční mukotomii nebo plastiku patra radiofrekvenčním skalpelem různými typy sond.

 

A tento zákrok je trvalý? Vrací se chrápání?

Zákrok je většinou trvalý.

 

Bude to bolet?

Vlastní operační výkon je nebolestivý, provádí se ve slizničním a lokálním umrtvení. Mukotomie je nebolestivá i v pooperačním období, pouze dochází k přechodným otokům nosní sliznice a odsmrkávání spálené tkáně. 

Plastika patra je v pooperačním období doprovázena mírnou bolestí, která trvá zhruba do 8 dnů po výkonu. Tlumí se analgetiky a režimovými opatřeními.