Operace chrápání, chronické rýmy, polypů

Operace chrápání

Chrápání. Snad největší postrach společných ložnic. Tisíce zaručených domácích nápadů, jak se zbavit problému silně narušujícího soužití, spolehlivě selhává. Současné poznatky navíc ukazují, že chrápání může mít nejen vážné následky sociální, ale dokonce i zdravotní. Je možné chrápání odstranit? Jaké jsou jeho příčiny? Takové otázky si dnes a denně kladou všichni, jichž se tento problém týká či dotýká.

Nejčastější příčinou chrápání bývá zvětšené nebo uvolněné měkké patro. Laserovou úpravu měkkého patra (LAUP=laserová uvuloplastika) docílíme toho, aby měkké patro plnilo i nadále svou funkci, ale nezpůsobovalo již chrápání.

Pro pacienta není operace náročná. Provádí se laserem a probíhá:

  • v místní anestezii,
  • a to většinou ambulantně

Méně příjemné jsou bolesti v pooperačním období (cca týden) přirovnávané svou intenzitou k angíně. Výkon není při dobré znalosti anatomických poměrů složitý. Při operaci je vytvořeno nové patro včetně čípku, následné hojení pak vede k jejich zpevnění.
Operace trvá celkově asi 20-30 minut.

Proč vůbec člověk chrápe?

Chrápání je zvukovým fenoménem vznikajícím ve spánku vibrací tkání dýchacích cest. Nadechovaný a vydechovaný vzduch rozechvěje stěny hltanu nebo měkké patro a čípek.

Mělo by se chrápání léčit? Operace chrápání.

Tento problém není sám o sobě nemocí, ale kosmetickou vadou se známými společenskými důsledky. Část chrápajících však má vážnější poruchu. Nazýváme ji syndromem spánkové apnoe. Při něm dochází ve spánku k zástavám dýchání, což může mít pro nemocného vážný zdravotní dopad. Pacient trpí nejen chrápáním, ale i bolestmi hlavy, ranním pocitem nevyspání, nadměrnou denní spavostí, poruchami paměti, impotencí, vysokým krevním tlakem a podobně. Pečlivým vyšetřením dokážeme syndrom spánkové apnoe rozpoznat a následně i léčit. V ostatních případech je potřeba léčby dána především přáním pacienta řešit svůj společenský či kosmetický problém.

Jaké jsou tedy možnosti léčby?

V léčbě chrápání a do jisté míry i syndromu spánkové apnoe mohou pomoci obecná doporučení, jako je redukce nadváhy či vysazení prášků na spaní. U některých pacientů léčíme neprůchodnost nosní (plastika nosní přepážky nebo léčba nosních polypů), jindy musíme odstranit krční nebo nosní mandle. Chronickou rýmu, která chrápání často způsobuje, můžeme také vyléčit laserovým ambulantním zákrokem.

Jaký zákrok zbaví pacienta chrápání?

Nejdůležitější jsou zákroky v oblasti měkkého patra. Laserová operace patra a čípku je dnes celosvětově nejrozšířenější metodou s velmi vysokým procentem úspěšnosti a malým rizikem komplikací. Existují i chirurgické postupy rozšiřující prostor za jazykem. Ty jsou rezervovány pro těžké případy syndromu spánkové apnoe.

Operace chronické rýmy

Rýma. Ucpaný nos, neustálé smrkání. Rýma z nachlazení naštěstí do několika dnů přejde. Co ale dělat, trvá-li rýma měsíce či roky?! Nemožnost nadechnout se nosem snižuje výkony sportovců, budí lidi ze spánku nebo způsobuje chrápání. Lze chronickou rýmu vůbec léčit?

Při této operaci se provádí redukce zbytnění nosních skořep, které jsou příčinou zhoršené nosní průchodnosti.

Pro pacienta není operace náročná. Provádí se laserem a probíhá:

  • v místní anestezii,
  • a to většinou ambulantně.

Výkon není při dobré znalosti anatomických poměrů složitý. Operace trvá celkově asi 20-30 minut.

Proč vůbec člověk trpí chronickou rýmou a co by měl podniknout?

Hlavním projevem chronické rýmy je nosní obstrukce, někdy doprovázená sekrecí z nosu. Pokud neproudí vzduch dutinou nosní správně a v dostatečné míře, je vhodné nechat se vyšetřit na specializovaném pracovišti vybaveném nejen lasery, ale i endoskopickým instrumentáriem. Po zjištění příčiny rýmy je možné zaměřit se na její odstranění.

Rýma má tedy různé příčiny?

Jistě. Nejčastěji jde o zduření nosní sliznice. Chronickou rýmu v takovém případě jednoduše odstraníme laserem v místním umrtvení. Neméně často se setkáváme s polypy, které do té doby pacienti řešili pouze opakovanými zmírňujícími zákroky. Na naší klinice dokážeme pod kontrolou špičkové endoskopické techniky toto nepříjemné recidivující onemocnění laserem odstranit. Rýma má samozřejmě i jiné projevy.

Jak se může rýma projevit jinak než ucpaným nosem?

Řešením pro pacienty trpící opakovanými záněty nosních dutin je opět endoskopická laserová operace. Mezi další projevy rýmy patří bolesti hlavy, ztráta čichu, zadní rýma, zatékání sekretu do krku. Obstrukce nosní může vést ke chrápání, poruchám spánku a snížení denní výkonnosti. Velmi často lidem z nosu jednoduše teče.

Průběh zákroku odstraňujícího rýmu

Zákrok probíhá ambulantně a bezbolestně. Pacient leží a po umrtvení sliznice zavádíme laserové vlákno. Odpařením pojiva pod sliznicí a následným hojením dojde k vytvoření prostoru v nose pro dýchání. Jedná se o nekrvavou proceduru. Po operaci má pacient pocit rýmy, nemá obvykle žádné bolesti a zákrok nevyžaduje ucpání nosu tampony. Druhý den se navrací do pracovního procesu. Oproti zastaralým metodám není třeba dutinu nosní následně ošetřovat a hlavně nedochází ke komplikacím ve smyslu tvorby strupů a krust v nose. Jedinečnost operace spočívá (narozdíl od ostatních metod) v minimálním nepohodlí. Konečný efekt hodnotíme po několika týdnech a je ve většině případů výborný.

A polypy?

Ty odstraňujeme většinou v celkové anestezii s jednodenní hospitalizací. Stonání je obvykle velmi komfortní, laser je k nosní sliznici nesmírně šetrný. Léky proti bolesti nebo antibiotika podáváme jen vzácně.