Labioplastika - zmenšení stydkých pysků

Operace ženského genitálu (labioplastika) je vhodná u žen s velkými stydkými pysky, které způsobují obtíže. Může to být odírání a zraňování při delší chůzi, při sportu, problémy při nošení určitého oblečení, jsou patrné přes plavky, mohou překážet při sexu. Někdy nositelce vadí, že budí pozornost okolí (např. v sauně), nebo partnera. Anomálie je častěji oboustranná.

  • Zákrok se provádí v celkové anestezii
  • Trvá přibližně cca hodinu
  • Jednodenní hospitalizace

Princip operace spočívá v odříznutí nadbytečné části stydkého pysku. Rozsah odříznutí je na kůži nakreslen (lze se na něm dohodnout) Nadbytečná tkáň je odstraněna, je provedeno stavění krvácení a sešití sliznice buď vstřebatelnými stehy, které se nevytahují, nebo klasickými stehy, které se odstraňují cca 10. den po operaci.

Pooperační průběh může být komplikován krvácením, které není velké, nevyžaduje léčbu a řeší se jako krvácení při menstruaci. Pysky jsou většinou značně oteklé a mírně bolestivé. Vzhledem k otoku, je vzhled poševního vchodu změněn, pysky vypadají zcela jinak a vzhled nemá nic společného s konečným výsledkem. Otok i bolesti odezní asi po týdnu až 10 dnech. Po operaci můžete mít obtíže při sezení.

Vzhledem k tomu, že se jedná o operaci v krajině, kde je obtížné udržet sterilitu, bývá pooperační průběh často komplikován infekcí a rozestupem okrajů rány. Nezávažné komplikace hojení rány, které nevyžaduje žádné zvláštní ošetření jsou po této operaci velmi časté. Nebezpečí závažnějších komplikací hojení jako je rozestup rány s bolestivou infekcí se lze zpravidla vyhnout optimálním ošetřováním. Komplikace i třeba nezávažné se projevují bolestí v místě poševního vchodu.

Pooperační péče

Je jednoduchá a pacientka si ji zajistí sama. Zvýšená hygiena, sprchování s použitím mýdla nebo šamponu. Nejméně 2x denně omývat roztokem tatum rosa. Zpočátku vkládat do kalhotek sterilní gázu potom stačí menstruační vložky nebo intimky.

Kontroly po operaci jsou stanoveny lékařem dle průběhu hojení. Vhodná kontrola asi po 3 měsících ke zhodnocení konečného výsledku. Z pozdních komplikací je nutno zmínit nebezpečí tvorby tuhých jizev u pacientek s vrozeným sklonem ke tvorbě keloidních nebo hypertrofických jizev. Toto riziko je nižší než 1% a stav se dá řešit specielní péčí o takové jizvy.